неделя, 31 март 2013 г.

Непроследим


Някак лекичко ми звучи това заглавие. Поне на първо четене. Докато не се загледах. Лентата не е нова, но с нови сили гледах и се старах да предугадя какво следва, защото големи парчета от пъзела се бяха изтрили от главата ми. Такъв кошмар и то наистина реален – всеки един от нас притежава компютър, всеки един има информация на него, която не е предназначена за чужди очи и какво излиза? Всички сме застрашени от подобен тип атаки. Представяте ли си? По-добре недейте. Ако се наемете да изгледате лентата, в която има доста брутални сцени, ще разберете, че такава атака над личното ви пространство е почти непреодолима. А атакуващия – непроследим. Този, който се е заел с подобна трудоемка задача – определено си разбира от работата и не само – сякаш го прави с удоволствие. Садистично удоволствие да видиш как жертвата ти се гърчи в небивал ужас, докато ти ровиш все по-надълбоко. Нашият убиец убива по интернет. Всеки от нас би се изсмял на подобно изказване, но когато видиш как с всеки посетител на сайта, дозата сярна киселина се увеличава главоломно, едва ли ще мислиш по същия начин. Най-лошото е, че няма как да бъде спряно подобно деяние. То се случва независимо от всички и всичко, някъде по света, и с всеки умиращ от любопитство влязъл, работата загрубява. Сайтът не може да бъде затворен, моментално се появява негов огледален еквивалент. Извода – непроследим откачен убиец и прекрасна актьорска игра. Не пропускайте, а ако сте го гледали – повторете упражнението.

Константин


Стар, но златен – ето това си мисля щом ми изскочи името на този филм. Разбира се, не е за всеки – нефилими, демони, чудовища, божества и ад – всичко това не е за всеки един от вас, но тези, които не поглеждат с пренебрежение към филма няма да останат разочаровани. Константин е някакъв вид екзорсист, не само вижда изчадията, но и знае как да ги заличи от лицето на земята. Той има голям проблем с пушенето – съответно и рак на белите дробове. Сякаш лентата се развива в последните му минути от този живот, защото Луцифер му е предвидил друг, долу при него. Рейчъл Уайз не е от типа жени, които пищят по време на цялата лента, тя е от тези, които дишат свръх тежко, дори и до сега да са яли сладолед. Иначе нейната роля е сравнително интересна – две близначки със сили, които им позволяват да виждат изчадията на дявола. Едната естествено е полудяла, а другата съвестно я е натикала в лудница. Някак в цялата схема те стигат до Константин, който не може да разбере от къде демоните намират позволение да преминават в нашия свят през телата на хората. Това не било портал, я! При всички положения ви обещавам приятни два часа, без грам нужда да се замисляте – на края всичко ще ви бъде обяснено, с такива детайли, че чак няма да повярвате, че някой си е направил труда. Не пропускайте.

Нощен полет


Никак не им се получава на новите филми. Не знам защо е така. Има идея – двама напълно непознати се опознават до такава степен по времето на един нощен полет, че се влюбват. Прекрасно. Обаче самото изпълнение никак не ми се понрави. Не съм убедена срещу кое смятам първо да протестирам. Дали е отчайващата актьорска игра на неориентираната лигла с купища емоционални проблеми. Дали е срещу откъслечните битки за здрав разум на рапъра, пилотите и женената гей двойка. Нищо не беше на място. Диалозите бяха под всякаква критика. Музиката не струваше на нито едно място. Стюардесите ми идваше да ги набия. Просто нищо не си заслужаваше вниманието. Та, както обичам да казвам – не си го причинявайте!

Първият път


Доста слаба история въртяща се около двама девственици. На никого не препоръчвам това, което се принудих да изгледам, за да напиша тук мнението си.

понеделник, 25 март 2013 г.

Боен Клуб



Един от най-великите за мен филми, правени НЯКОГА. Величието на тази лента се свежда до две неща. Първото е геният на Чък Палaнюк, авторът на книгата "Боен Клуб". Определено не е за всеки, в това съм убеден. Не всички притежават търпението да вникнат отвъд думите, отвъд видимото и да се потопят във филосфския хаос на реалността. Адаптацията от страниците към големият екран е просто блестяща и тук идва второто нещо. Феноменалата игра на Едуърд Нортън и Брад Пит, олицетворяващи две персони в едно съзнание. Двамата са в неспирен конфликт за надмощие. Героят на Нортън, Джак, е тих, скромен, свел глава пред системата... роб на шведските си мебели. Пит в ролята на Тайлър Дърдън е пълната противоположност. Откачен, разкрапостен, жаден за приключение... живеещ в момента. Джак и Тайлър са едно и същевремнно толкова различни. Лентата е една пленителна алегория за екзистенциалната борба, която всеки един от нас води със себе си. Не пропускайте.

неделя, 24 март 2013 г.

Хрониките на Нарния: Принц Каспиян


Три години по-късно някой отчаян режисьор сяда да направи втора част за Нарния. Всички се питаме от къде намират сили, защото първата беше пословично зле. Е, намират... Явно.
Както и да е. Отново присъстваме на четиримата тъпаци, които уж са пораснали и вече не са на същото ментално и физическо ниво. Уви, никой от тях не може да ни изненада. Актьорските им умения си стоят все така отчайващо слаби. Безцветният Питър, джукестата Сюзън, недоносчето Едмънт и лигавата хлапачка са с няколко месеца пораснали и вече се имат настина за крале и кралици, въпреки, че задниците им вече не се подвизават на територията на Нарния. Те носят кралска кръв. Хах! В цялата благородническа работа се намесва и принц Каспиян – новоизлюпеното актьорче Бен Барнс, което е удивително адекватно на четиримата си предшественици. Но! Забележете косата му – при никакви обстоятелства не се размества, не се променя и не й влияе нищо. Все едно е Джеймс Бонд от друга ера.
Относно филма – изсмукан от пръстите. Не предлага нищо ново. Героите не са пораснали по никакъв начин, говоря като израстване на личността. Трагично. Аслан се е покрил в дебрите на гората и сякаш няма намерение да застане на страната на правдата. Пак мечове, смешни битки и нечовешки глупави решения извън всякаква логика и разум. Пропуснете, няма да съжалявате.

Хрониките на Нарния: Лъвът, Вещицата и Дрешникът


Филм по книга? Още от сега работата яко се е разсмърдяла, но като всяко прилежно детенце сядам да видя за какво иде реч. Спомням си, когато излезе филма, че бях ентусиазирана и определено спомените ми бяха единствено положителни. Сега, когато за пореден път гледах, но със съвсем различна цел, мога спокойно да заявя, че това не трябва да се гледа по никакви поводи.
Историята се върти около Питър, Сюзан, Едмънт и Луси. По реда на изреждане и подреждане от майка им, когато ги е раждала – безцветен надувко, джукеста лигла (явно тя е измислила duckface-a), лекенце с мания да бъде забелязано и неприятно и вечно ревящо хлапенце. Леле, ама аз съм била много злобна, а? Но тези „актьори” не заслужават да бъдат пожалени. Не знам кой ги е подбирал за ролите, но заслужава убийство по най-жесток и неприятен начин.
Лентата не би следвало да представлява интерес за никого, освен за 3-6 годишните. Да, цветно и наистина пъстро, но историята е убийствено слаба. Четиримата посерковци нагло се въртят на екрана, доказвайки ни с всяка секунда, че не им е мястото там. Влизат без да искат в Нарния и така объркват всичко, че е удивително оправянето на цялата каша. Не вярвате, че са постигнали успех? Аз също. Обаче нали трябва да има втора, че и трета част... В общи линии наблюдаваме опита за израстване на тези четиримата, красиви ефекти, което включва и лъвът Аслан, Дядо Коледа, който цъфна изневиделица и направо събра очите на всички и купища митични същества – кентаври, джуджета и прочие. Истина обаче е една единствена – не гледайте.

събота, 23 март 2013 г.

Хари Потър и даровете на смъртта: Част 2





Ето ни на финала. Това е последната част за момчето Хари Потър. Лентата е не само продължение на всички останали части, но е и завършек на седмата, която ни остави не само без дъх, но и без грам търпение да разберем какво точно ще се случи. В тази част се крие и развръзката. Всички линии, които Роулинг си позволи да загатне дори в тази част завършват, някои от тях по трагичен начин. Хари, Рон и Хърмаяни проникват в Гринготс, за да се доберат до поредното парче от пъзела наречен Волдемор. Грипкук, неприветлив и дразнещ таласъм им помага, но това е много силно казано. Оливандър не е просто засменият продавач на пръчки, а е намесен от Волдемор в търсенето на бъзовата пръчка, непобедимата пръчка. Сетне се принуждават да се върнат в Хогуортс, защото са почти убедени, че там се крие хоркрукс номер пет – диадемата на Рейвънклоу. До тук имаме следните унищожени и намерени части от душата на Волдемор: дневникът му, пръстенът на майка му, тиарата на Рейвънклоу, чашата на Хъфълпаф и знаем за змията Наджийни. Всичко това плюс самият Волдемор прави шест парчета душа, но наистина ли са толкова? Това ли е всичко, така лесно ли ще се предаде великият лорд? Той вече се е добрал до бъзовата пръчка, която противно на очакванията му старателно опрапастява плановете му.
По време на голямата битка, Роулинг ни позволява да видим Невил Лонгботъм в съвсем различен ъгъл, което е ново и наистина интересно за зрителите. Макгонагъл сее разруха и определено се забавлява с магии, които винаги е искала да опита, но е нямала възможността. Майката на Рон и цялата червена орда деца е жената, която унищожава Белатрикс Лестрандж, за което всички искрено й благодарим. За съжаление авторката Роулинг безмилостно покосява Джордж, Тонкс и Ремус, оставяйки ни без дъх в една от сцените. Докато говорим за смърт е редно да спомена за голямата изненада в последния филм за Хари Потър – Снейп. Такава обич, такава нечовешка любов, та чак патронусът му се е променил като нейния... Не е истина. За съжаление Волдемор отнема дъха му за секунди, като оставя Наджийни да го довърши. Тогава се появява Хари и взима част от мислите му. Това за мен е кулминацията на книгите. Как Роулинг ни е заблуждавала цели шест книги и цели седем филма, а истината се е таяла през цялото време, без ние простосмъртните да имаме честта дори да я зърнем за миг. Финалната битка е повече от впечатляваща. Дали Волдемор ще оцелее, или ще се разпадне на парченца във въздуха? Разберете като гледате осмият филм за момчето, което оцеля.

 Вярвам, че не сте разочаровани от света на Хари Потър. Не спирайте да вярвате в магии.

Хари Потър и даровете на смъртта: Част 1


И така... Полека лека стигнахме до финалните две части за знаменитият Хари Потър, а именно „Даровете на смъртта”. Какви са тези дарове би се запитал всеки от нас. Роулинг споменава в книгите си, че в приказките на Барта Бийдъл се говори доста за тях. Имам удоволствието да притежавам този набор от приказки и да, вътре е разказано подробно за тези ми ти дарове. Почти всеки уважаващ се магьосник счита историята за даровете за чиста проба измислица, но ако се замисли логично ще забележи къде в историята има кървави петна оставени от бъзовата пръчка. Тя е и първият дар на смъртта за първият брат изпречил се на пътя й. Вторият е камък, който връща мъртвите и мантия невидимка. Във филма не е дори загатната връзката между Хари, неговото невидимо наметало и приказката, но е простено на режисьора – все пак няма как да се вмести в четирите астрономически часа, в които се е разлял сравнително успешно.
Колкото до самата лента – започва с ужасяващата магия за забрава, която Хърмаяни е принудена да приложи на родителите си, за да не ги изложи на опасност. Почти в началото на филма се събират на куп доста познати лица, за да транспортират Хари успешно до убежището, но за съжаление Лудоокият Муди пада в жертва на това им начинание. Хора от министерството подкрепят невръстният магьосник, до колкото им е възможно. Хедуиг също е жертва на Роулинг, която безмилостно покосява наред. Ухото на Джордж го няма и всичко това в кратка среща със смъртожадните. Не мога да не отбележа слабо застъпената книга на Рита Скийтър, която старателно оплюва Дъмбълдор. В лентата е само кратко загатната като преход към останалите случки. От своя страна великият директор на Хогуортс е завещал на нашето велико трио интересни неща. На Рон – загасителят, който познаваме бегло от първия филм, на Хърмаяни – „Приказките на Бърта Бийтъл”, а на Хари – златният снич от първата му игра по куидич. Интересно, нали? С времето прекарано в бягане от Волдемор и смъртожадните, тримата приятели успяват някак да разберат какво точно се е опитал да им каже Дъмбълдор, завещавайки им тези предмети. Някъде между сватбата на Фльор и Чарли и вечното преследване, героите научават кой е тайният откривател на хоркрукса колие. Този филм обещава толкова много, че е наистина трудно да се опитам дори да ви обясня за какво става дума – братът на Сириус Блек, успешното унищожаване на колието, което намират с помощта на Крийчър, Абърфорт Дъмбълдор, смъртта на Доби, караници и размирици в редиците на неразделните приятели, проникване в министерството на магията, нови разкрития около Годрикс Холоу и Годрик Грифиндор, мечът на Грифиндор и всичко това докато търсят усилено хоркруксите. Мога да изреждам почти до безкрайност. Затова силно препоръчвам да гледате.

Хари Потър и Нечистокръвният принц


Докато гледаме шестата част за момчето магьосник, имаме усещането, че нищо голямо не се случва. Заради този ни погрешен усет, в края на лентата Роулинг със замах убива всичко детско в нас. Още от предишните две части авторката започна с клането, каква е логиката да не го продължи? Сякаш свърши илюзията, че магьосниците ще си останат деца завинаги. Да видим какви промени са настъпили? На първо място учител по отвари вече не е Свиниръс Снейп, а професор Хорас Слъгхорн, който държи спомен в главата си, ключов за настоящия момент, важен за развитието на историята за момчето, което оцеля. Героят на Алън Рикман най-сетне успява да се добере до позицията на преподавател по защита срещу черните изкуства. Бележита позиция след шест поредни филма като майстор на отварите. Не си мислете, че лентата се върти около нечистокръвния принц. О, не! Всичко отново е прекрасно режисирано от лорд Волдемор, който отново нямаме честта да зърнем дори за миг в кадър. Но, нищо. Има купища други неща, които трябва да се видят. Най-сетне Рон и Хърмаяни правят първите стъпки към нещо повече от приятели, а Хари и Джини, сестрата на рижия гончия, вече могат почти открито да покажат чувствата си. Незначителната спънка Драко, която момента изглеждаше наистина нищо и никаква пречка, е главна роля в плановете на лорд Волдемор. Точно безцветния Том Фелтън пуска смъртожадните в Хогуортс. Снейп се принуждава да изпълни неразрушимата клетва, сключвайки я с майката на Драко, пред очите на Белатрикс Лестрандж, лелята на безцветния актьор във филма. Научаваме повече за феликс фелисити, или иначе казано течния късмет и заклинанието сектумсепра.
В края на лентата Снейп е този, който продължава схемата на Роулинг с убиването. Точно той е героят, който всички мразим и презираме още от далечната 2001-ва година. От своя страна Дъмбълдор вече е тръгнал по петите на Волдемор и хоркруксите. Ето – в шестата книга и филм, най-накрая е въведено това понятие. До тук знаем единствено за дневника на Ридъл от втората част. НО! Дъмбълдор е успял да открие и един пръстен, принадлежал на майката на Том Ридъл. Което до тук, по скромните ми изчисления прави два хоркруска общо. Не се отчайвайте, драги зрители. Сагата съвсем не е към своя финал. Предстоят още две части изпълнени с магии, което ни бе нетактична загатнато от инициалите на бележката открита от Дъмбълдор и Хари. Ще се наложи да се повторя – не пропускайте.

Хари Потър и Орденът на феникса


Изправяме се пред петият филм за момчето, което оцеля. Започва мудно, на една детска площадка в предградието Съри. За секунди вече всичко е различно и на екрана пълзят диментори, които старателно се опитват да изпият всичкото щастие от Дъдли. Тогава лентата се завърта и ни отвежда в министерството на магията. Долорес Ъмбридж, която по-късно ще видим в пълния й блясък, отказва да помилва детето, което е спасило братовчед си от чудовищата. Тъй като Корнелиус Фъдж не вярва на Дъмбълдор, че черният лорд се е завърнал, праща в Хогуортс Долорес Ъмбридж, която с противната си усмивка и арогантно поведение е назначена на длъжността професор по защита срещу черните изкуства. Започва да прави промени, но не някакви малки и не особено значителни, а наистина грандиозни. Тогава Хари и дружинка дават началото на „Войнството на Дъмбълдор”. Както може да си представите, това всичко се развива съвсем естествено и някак на пук на Волдемор и смъртожадните. За да не ви убивам удоволствието от филма ще загатна интересните неща. Белатрикс Лестрандж, която е и братовчедка на Сириус Блек, прекрасно изиграна от Хелена Бонъм Картър. Точно тя продължава практиката на Роулинг да убива във всеки следващ филм. Запознаваме се с Луна Лавгуд и тестролите – след като гледате ще разберете защо ги поставям на едно тези две доста необичайни същества, ако мога така да се изразя. Изпитите СОВА стремглаво приближават петокурсниците от Хогуортс. Замъкът ни разкрива още една от тайните си – Нужната стая. Точно в нея се помещава поредния хоркрукс, но това е друга история, драги зрители. Надявам се всеки, който е гледал филма да проумее могъществото на тази стая. Професорът по отвари Снейп започва да учи Хари на оклумантика, начин, по който може да затваря съзнанието си, за да не успее Волдемор да стигне до него и да му внуши каквото и да е. А връзката между черният лорд и момчето, което оцеля се засилва... Не на последно място се налага да спомена Хагрид, който изкопа от някъде братовчед си Гроп, великан, и го натири в Забранената гора. Точно Гроп и кентаврите дават красив урок на Долорес Ъмбридж, но само гледалите ще знаят. 

Хари Потър и огненият бокал


И така – логично стигаме до четвъртата част от поредицата за момчето магьосник. Това е една от частите, в които толкова много неща се случват на куп, че е истинско предизвикателство да се опитам да опиша до някаква степен лентата. Започвам с професорът по защита срещу чарните изкуства – Аластор (Лудоокия) Муди. Играе централна роля в доста отношения и ще си позволя да вметна, че не всичко е обхванато във филма. Научаваме какво е аврор, или поне тези, които сме чели книгите се сещаме, че това е престижна и опасна професия. Продължавам с изключително интересната Световна купа по кудич, която дава старт на лентата и на чийто терен се появява знакът на черния лорд. Нашите герои отиват да гледат и без да искат виждат на живо Виктор Крум, който по-късно ще е основен претендент в Тримагическият турнир. Какъв е този турнир ли? Е, около него се върти цялото действие. Огненият бокал е безпристрастен съдия и избира децата, които ще се състезават за купата. Но това не е състезание само на претенденти от Хогуортс. Точно в тази част научаваме, че има и други училища за магия. Едното е Бобатон, чийто представител става Фльор, а другото е Дурмщранг, до колкото помня е българско и от негово име играе Крум, чиято роля е дадена на напълно безивестния Станислав – ето защо света знае, че сме на картата, Роулинг ни включи в книга. Но да не се отклонявам. Научаваме за трите непростими проклятия – Империус, Круциатус и Авада Кедавра. Никой не е толкова луд да ги покаже на ученици, освен Муди. Научаваме какво е летекод, който традиционно за Роулинг – обира славата в началото и в края на лентата. Стигаме до злото, до отрицателните герои във филма. Естествено, вече сериозно е застъпен лорд Волдемор. Авторката най-накрая го прави истински, а не просто спомен, или сянка на отдавнашна слава. В краката му послушно лежи Наджийни, която е и пореден хоркрукс. Файнс блести в ролята си на злодей, а ние треперим пред екраните – така силно се усеща присъствието му. В комплект с лорда вървят и смъртожадните. Най-сетне се разкриват лицата на част от тях, най-сетне са въведени и разгърнати до толкова, че наистина да преценим, че са заплаха. Дъмбълдор ни представя съвсем кротичко милоемът. Важна част от следващите филми, защото благодарение на него се разкрива истинското лице на Сивиръс Снейп, или иначе казано моят любимец Алън Рикман. Точно той използва веритасерум върху Барти Крауч младши. Приорити инкантанте е наистина интересна магия, която се появява само при пръчки с еднаква сърцевина – каквито са на лорд Волдемор и Хари Потър.
Освен всичко това е и първият път, в който Роулинг убива в книгите си. Дигъри, нескопосано изигран от Робърт Патинсън, бива безмилостно повален от непростимото проклятие Авада Кедавра. Това е първата смърт, началото на още много. Не пропускайте четвъртата част от поредицата за Хари Потър.

Хари Потър и затворникът от Азкабанн


И ето ни стигаме до третата част от филмите за Хари Потър по книгите написани от Роулинг. Затвориникът от Азкабан. Това място дори звучи страшно, а след като ни обясняват, че го охраняват доменторите, на никой от читателите или зрителите не би им се приискало дори да го посети. Страшният Сириус Блек е на свобода. От купищата плакати с надпис „Търси се” той крещи като умопобъркан. На всичкото отгоре на Хари му се явява Гримът, митично куче, което в часа по пророкуване, воден от бележитата професор Трелони, става ясно, че е поличба за смърт. Като че ли това е най-малкият проблем на подрастващия магьосник. За малко да го изгонят от Хогуортс, защото накара леля си да се подуе като балон. Запозна се със Стан, кондукторът в магьосническия автобус, който го закара до „Продъненият котел”. След което му съобщиха, че Сириус е по петите му. В тази част преподавател по защита срещу черните изкуства е не кой да е, а Ремус Лупин. Интересно е да се види как кротко се набляга на него, за да може със следващите филми да видим голямата му роля. Да осъзнаем връзката му с Джеймс и Лили Потър и обичта, която храни към малкият Хари. Рон и Хърмаяни са както винаги в центъра на събитията, а Хагрид, от нищо и никакъв пазач на дивеча в Хогуортс, с превръща в професор по магически създания (ако не ме лъже паметта). Точно той запознава нашето трио с грифонът Бъкбийк, интересно и истински опасно създание, което харесва Хари. Роулинг прави от нищо и никакво митично създание център на историята си. Страхотно постижение.
Третият филм за момчето, което оцеля след срещата си с лорд Волдемор, е изключително интересно направена. Ще научим какво е времеврът и как се ползва, като много се внимава да не се подлудят магьосниците наоколо. За съжаление на феновете на Файнс, страшният лорд не присъства изобщо. Може би това е поредната разлика с всички останали ленти. Всичкото зло е завъртяно около Сириус Блек и ужасяващите диментори, които се готвят да поставят „целувката” си върху него. Пригответе се за поредната доза приключения с нашият познат магьосник Хари Потър и дружинка, като не забравяйте да си научите урока – грифони, Нимбус 2001, Ескспекто патронум, върколаци и още купища неща. Не пропускайте.

Хари Потър и стаята на тайните


Във втората част от поредицата за бележитият Хари Потър става дума за Стаята на тайните. Не е отваряна от цели 50 години, а днес някой има достъп до нея и в Хогуортс вилнее чудовище, от което всички се плашат. Никой не знае какво е то! Ужасът дебне от всякъде. Вече няма мътнороди, които да не поставени на мушка. С течение на минутите, нашата бележита троица си поставя за задача да разбере какво е това чудовище и кой е „Наследникът на Слидерин”, който си е позволил да стори подобно нещо. В тази част Волдемор участва косвено, той не е материализиран още, но е главен заподозрян за грозното дело и за опита да се изчисти магьосническото поколение. Този път преподавател по защита срещу черните магии е не кой да е, а Гилдрой Локхарт – самопровъзгласил се герой. Всички четат книгите му, но когато стане напечено, нашият професор се изпарява със скоростта на светлината. Запознаваме се с Фоукс, прекрасен феникс, с професор Спраут и мадам Помфри – жените, благодарение на които се неутрализира действието на базилиска. Отново Хагрид ни показва за пореден път любовта си към чудовищата, като на екрана се подвизава Арагог – страшничък си е. Точно в тази част научаваме много за Хогуортс и основателите му – Годрик Грифиндор, Салазар Слидерин, Роуина Рейвънклоу и Хелга Хафълпаф. В този филм Роулинг развива и превръща замъка в основен герой, макар и не жив, а просто сцена за действието. Той сякаш диша и крие повече и повече тайни, въпреки опитите на Хари да ги разкрие до една. Дъмбълдор е отново представен като спокоен предводител на цялата пасмина. Интересното е голямата роля, която са отредили на Доби. Сее разруха и не оставя Хари за миг на спокойствие. Сестрата на Рон – Джини, също играе важна роля. Тя открива първият хоркрукс (тази дума още не е въведена като понятие, но имайте търпение, драги зрители и читатели). Научаваме доста за домашните духчета и начина им на живот. В общи линии - не пропускайте втората част от поредицата за магьосникът Хари Потър, просто защото вярвате, че сте пораснали.

Хари Потър и философският камък


Както всички успешни книги по света бяха филмирани, така и тази не беше пропусната. Роулинг кротичко стоеше зад кадър на всичките осем екранизации и даваше наставления. Първата част, която излезе през далечната 2001-ва година я приемам като въведение. Частта, в която героите осъзнават кои са, какво искат да правят с живота си и как точно ще построят съдбата около себе си. Философският камък и Николас Фламел са в основата на тази лента. Разбира се, само скелето, върху което са изградени и купищата други събития. Снейп и злобната му физиономия, която е прекрасно пресъздадена от моя личен фаворит Алън Рикман. Дъмбълдор, добрият директор на Хогуортс, професор Макгонагъл и трансформациите й и мъничкият професор Флитуик, без чиято помощ Коледната елха не би могла да бъде така красива.
В първата част ни се поднася света на Хари, такъв какъвто би бил без капчица магия. Унижаван от семейство Дърсли и никой в света на мъгълите. Тогава се намесва полу-великанът Хагрид и историята на момчето магьосник започва. Въвеждат ни в свят на магии, Диагон-Али и магически пръчици. Куидичът вече не е просто странно звучаща дума, а придобива значение за феновете на сагата. Волдемор планира завръщането си от света на мъртвите. Не особено успешно, но все пак някакво начало. Залепен за заекващия преподавател по защита срещу черните изкуства, Файнс дава началото на поредицата за момчето чудо. Волдемор се опитва да се докопа до философският камък, за да успее да се задържи в света на живите. На кратко Пухчо, магьоснически шах, който Хърмаяни определя като „варваски” и още много чудеса ни дебнат от всеки кадър на първия филм за момчето Хари Потър. Налага се да вметна, че с течението на минутите, тези, които сме гледали всичките филми, няма как да не усетим малките вратички, които Роулинг умело поставя, за да може сетне да изгради нови и нови филми, както и книги, отново посветени на Хари и дружинката му. Не пропускайте!

вторник, 19 март 2013 г.

Фантастичната Четворка и Сребърният Сърфист


В продължението на Фантастичната четворка, Рийд и компания се сблъскват с поредното си предизвикателство, когато енигматичният интергалактически Сребърен сърфист, пристига на Земята, за да подготви нейното унищожение. Докато той препуска, сеейки разрушения, Рийд, Сю, Джони и Бен трябва да разнищят мистерията преди всякаква надежда да е изгубена завинаги. Стари врагове се превръщат в нови съюзници. Вон Дуум, на пръв поглед излекуван от злата си участ, е решен на всичко да помогне и с общи усилия да спрат разрушителната инвазия на Галактус. Но както знаем вълка единствено нрава си мени и злият гений Дуум крои ужасни изненади на нашите приятели. Ще успее ли Четворката да спре Злото? Разберете сами...

Фантастичната Четворка

Ще си кажете, пак ли супергерои, експлозии и чудовищни злодей? Спокойно... Фантастичната Четворка си има своят чар. Свикнали да гледаме един главен персонаж на лентата, този път си имам цели 4! Разтегливи, невидими, огнени и твърди като скала. По малко за всеки, както се казва. Д-р Рийд Ричардс е астронавт и учен (Йън Гръфъд), който предвожда пътуване в открития космос с цел разкриване тайната на човешкия генетичен код. Но когато правителството спира проекта поради липса на средства, той е принуден да приеме помощта на стария си съперник милиардерът Виктор Вон Дуум (Джулиън Макмеън). Екипът на Рийд включва най-добрият му приятел, пилотът Бен Грим, Сю Сторм (Джесика Алба), бившето му гадже, сега работеща за Вон Дуум, както и шантавият й брат, ко пилотът Джони Сторм (Крис Еванс). Всичко върви по план, докато неочаквано не ги връхлита космическа буря и корабът им попада в радиационно поле. Целият екипаж е засегнат, а ДНК-то им е безвъзвратно променено, както и бъдещето им... Заедно те стават най-могъщата сила защитавала някога Ню Йорк от новия му враг - трансформираният в стоманено чудовище Д-р Дуум. Астронавти. Супергерои. Звезди. Светът ги вижда като Фантастичната четворка. Но всъщност, те са просто едно сплотено семейство.

Лице на Заем

Един от най-добрите екшъни не само за 90-те но и въобще. Джон Траволта в ролята на ФБР агентът Шон Арчър се изправя лице в лице с маниакалния Кастър Трой (Никълс Кейдж). Арчър е решен на всяка цена да залови психопатът Трой, убиецът на собствения му син. Отчаяното преследване на Трой от страна на Арчър почти е разсипало брака му. Но ето че след кървава престрелка тежко ранения Трой все пак е заловен. Става ясно, че Трой е поставил бомба със закъснител, която, ако избухне заплашва да взриви целия Лос Анжелис. Учените от ФБР замислят рискован план - чрез сложна пластична операция те ще поставят временно лицето на ранения Трой върху агент Арчър, който ще се внедри сред неговата банда, за да осуети експлозията. Но коварният Трой разрушава клиниката, където е извършена смяната, и открадва лицето на Арчър.Сега престъпникът може да води за носа федералните агенти, а полицаят е попаднал дълбоко в подземния свят, откъдето ще се измъкне доста трудно. Не пропускайте този експлозивен екшън!

Контакт

За Контакт мога само да кажа, че е един от най-феномални научно фантастични филми правени някога. Младата, тогава, Джоди Фостър е не по-малко зашеметителна в главната роля на астрономката др. Еленор Ароуей. Ароуей получава първото в историята на човечеството съобщение от извънземен източник. Борейки се да поеме разследването на това послание, тя се насочва към влиятелен съюзник: Палмър Джос (Матю Макконъхи) - уважаван богослов и високопоставен правителствен съветник. Преди години, Ели и Палмър са имали кратка, но страстна връзка, прекъсната заради отдадеността на Ели към научната й кариера. Сега, отчуждени след толкова време и споделящи различни житейски принципи, те се събират отново, все пак сближени от огромното си желание да разгадаят Посланието. Докато хората тръпнат в очакване дали посланието не вещае апокалипсис, Ели очаква да бъде избрана за единствения учен, който ще напусне Земята, за да изследва галактиките в търсене на непознатата извънземна форма на живот. Тя може би ще бъде първия човек, осъществил контакт. Но нейното лично пътуване ще я отведе отвъд теориите, отвъд познанието и опита, до осъзнаването на факта, че истинското проникновение се ражда от съюза между знанията и всеотдайната вяра. За нищо на света не пропускайте да се насладите на лентата. 

понеделник, 18 март 2013 г.

Гневът на Титаните

Десетилетие след героичната си победа над чудовищния Кракен, Персей – полубожественият син на Зевс – се опитва да води спокоен живот като рибар . Междувременно се води битка за надмощие между боговете и титаните. Опасно отслабени от намалялата човешка вяра в тях, боговете започват да губят контрол над затворените титани и техния свиреп предводител Кронос – баща на братята Зевс, Хадес и Посейдон. Персей не може да скрие истинското си призвание, когато Хадес и Арес, божественият син на Зевс, заемат страната на врага и сключват сделка с Кронос за залавянето на Зевс. Силата на титаните постепенно нараства, докато могъществото на Зевс се изцежда от тялото му и в резултат на Земята настъпва истински Ад. Персей се отправя на опасно приключение в подземния свят, за да спаси Зевс, да надвие титаните и да спаси човечеството. Пригответе се за още по-зрелищни ефектни, двуглави демони и огнение колоси. Има всичко та и повече...

Сблъсъкът на Титаните

Доста дълго чаках този филм. Все пак величия като Ралф Файнс и Лиъм Нийсън на едно място няма шанс да го изпусна. Пък и изгряващият австралийски актьор Сам Уъртингтън също ми допада като стил на игра и виждам в него потенциал за много. Историята ни пренася в древна Гърция по стъпките на легендарния Персей. Войната между боговете е на път да разруши света. Персей (Уортингтън), роден от боговете, но отгледан от хората, отчаяно и безуспешно се бори срещу Хадес (Файнс), злият бог на подземното царство. След като вече не му е останало нищо за губене, Персей тръгва на последна отчаяна мисия срещу злия бог, за да предотврати възможността той да получи сила от Зевс (Нийсън) и да отприщи ад на земята. Персей, възседнал могъщият и красив Пегас, повежда своята съдба срещу силите на злото и кошмарният левиатан Кракенът. От Горгоната Медуза до Реките на Мъртвите лентата е изпъленан с куп приключения и зрелищни ефектни. Лично на мен много ми допадна и ви я препоръчвам.

Хроника

Не знаех почти нищо за този филм, но бях решен да го опитам. Определено не останах разочарован, защото ленатата успя да ми предложи нещо, което винаги съм искал да видя, а именно как би постъпил всеки от нас ако наистина получи суперсила. В този филм мантрата "С голяма сила идват големи отговорности" не може да е на по-правилното място. Ако търсите нещо от сорта на Х-Мен, няма да го намерите. Филмът показва реалността на човешката драма и морални битки свързани с новопридобидата мощ. Всички искаме да сме нещо повече, нещо специално... но никой не се запитва дали може да контролира огромната сила. Сюжета проследява връзката между трима приятели, които след невероятното откритие придобиват супер сили. Отдавайки се на тъмната си страна, скоро животът им се променя, което поставя под въпрос силата на приятелството им. Наистина Хроника е нещо необикновено и разтърсващо. Преопоръчвам го силно.

Взрив

Обожавам този филм! Един от любимите ми екшъни от детството с двама от най-ярките звезди в Холивуд - Джеф Бриджис и Томи Лий Джоунс. Когато експлозия разтърсва Бостън, експертът по експлозиви Джими Дав (Бриджис) трябва да издири безскрупулен атентатор, който може би е по-голям специалист в областта от него. Възможността терористът да се окаже неговия бивш ментор (Джоунс) покачва залозите и когато семейството и приятелите му неволно биват въвлечени в драмата, Джими се изправя не само срещу жестокия си враг, но и срещу собственото си минало. Строхетен екшън. Горещо препоръчвам!

Блейд: Троица


Ето ни в третата и последна част от поредицата за нашият любим Дейуокър. Блейд за пореден път е единственият, който може да спре нашествието на кръвопийците. Във втория филм вампирите се бяха съюзили с Блейд, но сега отново искат да завземат света. За целта те връщат към живота най-стария вампир, познат ни по-добре като Дракула. Междувременно кралицата на кръвопийците създава проблеми на Блейд, за да не може да попречи на плана им. След трагичната смърт на неговият най-близък и верен приятел Уислър (Крис Кристоферсън), Блей е изправен сам пред силите на Злото. За негов късмет, Уислър е подготвил група ловци на вампири, които да му помагат. Предвождани от дъщерята на Уислър – Абигейл (Джесика Бийл), и бившия вампир Ханибал Кинг (Райън Ренълдс), те успяват да спасят Блейд, но попадат в поредната мащабна битка между хората и ордите от вампири. Филмът няма величието на първия, но си има своя чар. Пробвайте го, може и да ви допадне.