Явно имам слабост към такива филми – неща от живота, преразказани от прекрасни актьори. Обичам, когато няма излишен екшън, ненормално неестествени експлозии и хумор, който никой не разбира. Чисто човешки истории, които е напълно възможно един ден да изживеем. Какво се случва в лентата? Недоволната от живота си Мерил Стрийп намира начин да оправи брака си, като замъква Томи Лий Джоунс при терапевт. От тук могат да произтекат само комични ситуации и точно това наблюдаваме. Между опитите им да поправят брака си и да останат, едва ли не, с разсъдъка си – двамата герои откриват много неща един за друг. Какво премълчаваме и какво казваме, след 31 години съвместен живот? На мен историята им много ми хареса. Да, малко е преувеличена, но е приемливо. Опитайте.
неделя, 25 ноември 2012 г.
Step up: Революция
Огън с огън
Така ми писна от еднакви полицейски филмчета, че с днешна дата се запитвам защо си позволих да гледам това. Отговорът е, че чистото женско любопитство ме кара да съзерцавам безброй простотии годишно. Това е типичен пример. Подлъгвам се от постера, който включва Брус Уилис и Росарио Доусън. За последната мога да твърдя, че ми е фаворит. Какво получавам? Нискобюджетен екшън и ужасно много огън. Това е всичко. Историята не ме грабна, не ме накара да поискам да препоръчам някому този слаб филм. Вече няма стойностни ленти.
Необичайният живот на Тимъти Грийн
Трудно е да се опише подобен филм. Затова и няма да се наема да го направя. Отзива ми е изцяло положителен, но алармирам вниманието ви, че не е насочен към широката аудитория.
Съседска стража
„Съседска стража”. Вярвам, че никой от вас не е очаквал нещо дълбоко емоционално, сядайки да гледа тази лента. Също така, хората очакващи нещо смешно и поне до някъде забавно, няма да получат удовлетворение. Не знам защо в Холивуд има такъв свиреп недостиг на качествени хумористични ленти. Сякаш всички са забравили какво е забавно и какво може да разсмее хората. Тук гледаме опитите на Бен Стилър да ни накара да се поусмихнем плахо, преди отново вниманието ни да заемат разтеглените локумени сцени с нула замисъл. Откровено да ви кажа, да имаше един два бисера във филма, но това определено не е достатъчно, че да го категоризирам като нещо заслужаващо внимание. Не гледайте.
четвъртък, 15 ноември 2012 г.
Обувките на мъртвеца
За феновете на британското
кино искам да кажа , че "Обувките на мъртвеца" ще е невероятно и разтърсващо
приключение. Режисиран от Шейн Медоус това е един суров и брутален трилър за
жестокостта на хората един към друг, омразата и жаждата за отмъщение. В главната роля е Пади Консъдайн познат ни
още от ролата си на репортера Саймън Рос в „Ултиматомът на Борн“. Но в този филм виждаме актьора в съвсем
различна светлина. Протагониста е суров и видимо безчуствен, но всички тъмни
тайни се крият под повърхността. Пади феноменално се справя с ролята на Ричърд,
бивш войник, който се връща в запустелия и забравен от Бога град от своето
детство. Но това което намира, го променя завинаги.Брат му е бавно развиващ и
е сам в едно морално деградирало общество, лишен от доброта и
защита. Немислимото се случва и зад Ричърд остава кървавата диря на отмъщението.
Нищо никога няма да е същото отново. Наистина има много тежки моменти и
отново казвам, че този филм не е за всеки. Феновете на британското кино ще го
оценят. Един брутален трилър, илюстираращ
човешката драма и на какво е споспобен човек когато, отнемат най-ценното му.
Невероятен филм. Препоръчвам го!
От Ари
Револвер
След класическите хитове "Две димящи дула" и "Гепи" британският режисьор Гай Ричи отново уцели в десятката с криминалният екшън трилър "Револвер". Филмът ми хареса безумно много, наистина бях приятно изненадан. Продукцията изобилства от екшън и колоритни образи - Кутията, Французина Пол, Дебелия Дан, Хауърд Индианеца, Джони Уокър и престъпен бос, който се казва Дороти . Асоциациите моментално са с героите на Гай Ричи от "Две димящи дула" и "Гепи". Разбира се, основната разлика е, че поле на действие този път не е мрачния и неуютен Лондон, а столицата на хазарта Лас Вегас. Брилянтния сюжет е съпроводен от също така брилянтната актьорска игра в лицето на Рей Лиота и Марк Стронг. Нарочно не слагам Джейсън Стейтъм към тях защото честно казано не принадлежи. Разбира се всеки си има правото на мнение. Колкото и забаван толкова и драматичен е този филм. На моменти невероятно дълбок, пронизвайки рамките на лентата, ни кара да се замислим за нещата от живота - моралните дилеми, пред които сме често изправени. Борбата не само със света, но най-вече вътрешната, неспирна борба със самите нас... лицето, което виждаме всяка сутрин в огледалото. На какво сме готови само и само да стигнем крайната си цел? Няма да се хареса на всеки този филм, но тези които опитат никога няма да съжаляват.
От Ари
Това е Англия
„Това е Англия“ е друг мой любим филм, отново пример от британското кино. След невероятния „Обувките на мъртвеца“ от 2004, режисьора Шейн Медоус, по негов собствен сценарий, отново сътворява нещо адски страхотно и неповторимо. Сюжета на филма е фокусиран върху едно английско момче, Шон, от беден квартал на Шефилд и неговите взаимоотношения с група скинхедс, на фона на Фолклендската война в началото на 80-те години на 20 век. Момчето живее само с майка си, отритнат от обществото, самотен и изгубен, той намира утеха и закрила в група скинехедс и бавно започва да приема тяхното мислене и идеологии. Процесът на трансформация е болезнен, както емоционално, така и физически. Филмът засяга и темата за навлизането на белия национализъм в субкултурата на скинхедс, която се формира през 60-те години. Малкият Шон играе просто блестящо. Винаги се радвам много, когато деца актьори по толкова великолепен начин пресъздвата емоциите и реалноста от лената върху големия екран. Тогава изживяването спира да е измислено и става реално, брутално реално. Кръв, расизъм и насилие... бруталната истина за живота в Англия през 80те. Един свят несравнимо различен от този, в които сме израснали ние. За тези жадни за поредната доза брутално британско кино и гения на режисиора Медоус, горещо препоръчвам този филм. Наистина е нещо неповторимо.
От Ари
Гепи
„Гепи“ е британска гангстерска комедия, режисирана от
Гай Ричи, който също така е и сценарист на филма. Лентата е с участието на Бенисио дел Торо, Брад Пит, Вини Джоунс и Джейсън Стейтъм. Действието
се развива в подземния свят на Лондон и се движи по две отделни сюжетни линии:
едната разказва за търсенето на откраднат диамант от Франки Четирите пръста
(дел Торо), а другата за нелицензирания промоутър на боксови мачове Турчина
(Стейтъм), който се оказва притиснат от безпощаден гангстер. Други колоритни персонажи
във филма са ирландския циганин боксьор Мики О'Нийл (Пит), руско-узбекският
бивш агент на КГБ Борис „Острието“ Юринов (Раде Шербегия), американският
гангстерски бос „Братовчеда Ави“ (Денис Фарина) и безпощадният ловец на глави
Тони Куршумения зъб (Джоунс).Филмът е известен и с нестандартното заснемане и
нетипичен монтаж, както и изненадващи и иронични обрати на съдбата. Действието
е забързано, а диалозите динамични. Идеи, теми и мотиви „Гепи“ черпи от
предходния филм на Ричи „Две димящи дула“, в който освен това играе и част от
актьорския състав на „Гепи“.
От Ари
Мъж под прицел
В „Мъж под Прицел“, режисиран от покойниsт цар на екшън филмите Тони Скот, се пренасяме в Мексико Сити, където бивш наемен убиец на ЦРУ, Джон (Дензъл Уошингтън), е нает от индустриалеца Самуел Рамос, по препоръка на свой стар приятел, да бъде бодигард на малката му дъщеря Пита (Дакота Фанинг) и съпругата му Лиса. Пита успява да влезе под кожата на Джон и го кара да се усмихва отново и той се привързва много към нея. Когато момичето е отвлечено, Джон се заклева да убие всеки, който е отговорен за отвличането. Спокойно мога да кажa, че това е един от най-добрите екшъни, които някога съм гледал. Трагично, но истината е че вече не се правят подобни филми. Актьорската игра на Уошингтън и (тогава) малката Дакота е просто несравнима. Един мъж готов да жертва всичко и който няма да се спре пред нищо, за да изпълни дълга си. Истински екшън от край до край. Струва си.
От Ари
неделя, 11 ноември 2012 г.
Като фен на трилогията Борн и още по-голям фен на Мат Даймън ще пиша следващите редове с огромно удоволствие (вдъхновявйки се от невероятния саундтрак на Джон Паъул). Може би се чудите къде е четвъртият Борн филм в това ревю, но за него съм отределил отделна статия. Истината е, че Джеръми Ренър не е достоен заместител на Мат Деймън и всички фенове се надяваме да го видим отново в бъдеще в ролята на енигматичния Джейсън Борн, пардон... Давид Уеб.
Всичко започва със „Самоличноста на Борн“, където ни представят главния персонаж, а именно Джейсън Борн, ранен и загубил паметта си. Борн започва да използва уменията си едно по едно, следвайки тънките нишки на разкъсаната си памет. Деймън чудесно се справя с ролята си, публиката чувства емоционалното объркване на Борн, болката, страхът. Усещаме Борн като нещо близко и реално, запитваме се как бихме се чувствали изгубени и самотни, с амнезия, без знанието от къде сме дошли и къде трябва да отидем. Франка Потенте, в ролята на Мари, прекрасно запълва емоционалния вакуум в живота на Борн. Топлината и нежноста на Мари ярко контрастират със суровата и жестока игра на котка и мишка, в която са попаднали. Ловът за Борн е воден от Брайън Кокс , в ролята Уорд Аббът, решен на всичко да заличи Джейсън и по-важно - истина заключена дълбоко в съзнанието му. Колкото по-близко до истината се приближават Джейсън и Мари до истината, толкова повече се увеличава опасността, темпото се ускорява, миналото започва да се разяснява... връзката на Борн с ЦРУ и проекта Тредстоун. Но това е само началото.
В „Превъзходството на Борн“ намираме Джейсън и Мари отделени от света, бягащи от опасността, дебнеща ги зад всеки ъгъл... миналото на Борн. Деймън отново се справя блестящ в ролята си. Виждаме Борн по-концентиран, по-наясно със ситуацията, но все така жаден да стигне до истината. Бавно пъзела почва да се нарежда, картите са на масата и Борн няма да се спре пред нищо преди да постави на колене хората виновни за ада, през който той е преминал. Карл Урбан, в ролята на руския наемник Кирил, е решен да спре Борн с цената на всичко. От остров Гоа, през Берлин, до улиците на Москва, Борн е детерминиран да отмъсти за стореното му.
Ето и феномелналият епилог „ Ултиматомът на Борн“ ...какво мога кажа за неповторимия финал на една от най-великите екшън трилогии? ЦРУ са на колене, истината е на яве. Борн е решен да стигне до самия край, дори това да коства живота му. Нищо повече няма значение, само истината. През Мадрид, Танжир, Лондон екшънът не спира нито за момент... до самия потресаващ край.
От Ари
събота, 10 ноември 2012 г.
Скайфол
“Скайфол“. Наричан от критиците и феновете
най-великия Бонд филм за 50 годишната история на продукцията. Смея да твърдя,
че това е факт. Режисьорът Сам Мендес
вдъхва нов живот и сили в този Бонд, същевременно придържайки се към традициите. Даниел Крейг за пореден път успява да
зашемети публиката с невероятните каскади и всевъзможни приключения на Бонд от
Шанхай до Шотландия. Разтърсващото представяне на Даниел в ролята на агент
007 в „Казино Роял“ беше почернено от слабия и крайно незапомнящ се „Спектър на
Утехата“. Скайфол е нова история, свеж поглед в света на вече застаряващия Бонд,
който е принуден бързо и болезнено да се адаптира в новия свят. Показва се
истинската същност на Бонд - не като агент, не като безчуствена машина за убиване,
а като човек - раним и емоционален - Бонд какъвто никога не сме го виждали до сега.
Новото и старото се преплитат по невероятен начин. Светлините на Шанхай и
музеите в Лондон, където Бонд се среща с Бен Уишоу в ролята на Кю. Актьорът
може да ви е познат от главната роля в невероятния, по мое скромно мнение,
филм, "Парфюмът". Новият Кю илюстрира поредния пример за борбата между новото и
света с който Бонд е свикнал. Този път няма невидими Астън Мартини и БМВта с
ракети, но пък има други приятни изненади.
Трябва да се спомене и
феноменалната игра на главния злодей Силва, където гения и таланта на Хавиер
Бардем си проличават. Силва е сложен, той е хаос. Усеща се лудостта в очите му.
Перфекния антитезис на Бонд. Дълбоко и емоционално приключение в света Бонд,
както никога не сме го почувствали до този момент. Джуди Денч за пореден път показва величието на
таланата си на големия екран в ролята на М. Усещат се дълбоките чувства между М
и Бонд, привъзаността им един към друг. Сякаш М не е просто шефка, а закрилница, майката която животът отнема от малкия Джеймс в ранна възраст. М е връзката
на Бонд с променливата и бурна реалност, а истините, които тя ще разбере за Бонд,
засилват емоционалния заряд на филма. Музиката на Томас
Нюман перфектно акцентира ритъма на действието и силните емоции до самия край.
На кратко „Скайфол“ е грандиозен колкото е и емоционален. Не просто един Бонд
филм - той Е Бонд филмът на всички времена. А сега... време за едно водка мартини....
От Арман
понеделник, 5 ноември 2012 г.
Руби Спаркс
„Руби Спаркс”. Страхотна идея за филм. Въпреки, че скоро гледах лента с подобно съдържание, тази успя да изклинчи от схемата и не повтори предшественика си едно към едно. Самотник, написал бестселър преди десет години, сега се мъчи да създаде нещо ново. Определено му се получи, но чак след като героинята му оживява. Да, не забравяйте това е филм, а там законите в реалния свят не важат.
Лентата беше като глътка свеж въздух в сравнение с последните, които гледах – напълно еднакви и ужасно скучни. Държа да заявя, че филма не е правен за масата и повече от вас може и да не го оценят подобаващо поради ред причини (едната е липсата на какъвто и да било екшън и секс сцени). Ако сте от останалите, за които качеството на дадена лента не се определя от стрелбата и пъшкането на главната героиня, предлагам да проверите дали ви харесва.
Храбро сърце
„Храбро сърце”. Изключително приятна анимация. За съжаление е насочена само към детската аудитория, но при повече желание всеки възрастен може да намери нещо в нея, което да разбере по свой си начин. Имам един приятел, който е луд фен на всякакви анимационни филми от рода на „Ледена епоха” и „Шрек”. Този не е точно такъв, въпреки, че ни предлага достатъчно количества хумор и атрактивни герои. Моля ви, не подхождайте като моят познат с нескрит ентусиазъм, за не останете неприятно изненадани. Насладете се на поднесеното от лентата, като не очаквате много.
Проповедникът с картечницата
Хареса ми. Не само заради главната роля на Бътлър, но и заради човешката гледна точка. Как всеки един от нас изправен пред тази ситуация ще освирепее и ще промени себе си, за да е адекватен на създалите се обстоятелства. Да, неприятно е, но е факт. Гледайте.
Лупър: Убиец във времето
Страхотен трейлър. Направен по законите на киното, които винаги са ни подмамвали в салоните, за да гледаме любимите си актьори в нови и напълно различни роли. Естествено към всеки хубав трейлър е прикачен дебилен филм... Но! За мое щастие понякога има изключения, като тази лента. Учудващо сполучлива и приятно направена. Е, има и някои брутални и напълно излишно разточителни моменти, но им е простено. Краят на лентата беше нещото, заради което си струваше да се изгледа всичко. Препоръчвам ви го. Брус Уилис както винаги трепе всичко наред, но тъй като не съм очаквала нищо друго от него не бях изненадана. Опитайте.
Абонамент за:
Публикации (Atom)